ένα γκαπ που ακούγεται

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω

ένα γκαπ που ακούγεται

Δημοσίευση  ευφραιμίδης Την / Το Παρ Ιαν 13, 2012 5:42 pm

Φίλοι,
είμαι καινούργιο μέλος και με δυσκολίες χειρισμού μηνυμάτων στην επικοινωνία.
Πρώτα να ευχαριστήσω το Θύμιο για την ανταπόκρισή του και τις πρώτες πληροφορίες που μου έδωσε.
Από καιρό έμπαινα ως επισκέπτης στο φόρουμ, για να ενημερωθώ, κυρίως, σε ό,τι αφορούσε προβλήματα στη λειτουργία του νίβα. Αλλά αυτό μόνο συμπτωματικά μπορούσε να με βοηθήσει.
Έτσι αποφάσισα να εγγραφώ. Το νίβα το προτιμώ για δύο λόγους: πρώτον, μπορεί να είσαι εξίσου και στην άσφαλτο και στην κορυφή του βουνού και, δεύτερον, διαλύει τους μύθους για τα ανταγωνιστικά με αυτό τζιπ. Ότι η προβολή και η υπερβολική διαφήμιση τα κάνει να φαίνονται εξαιρετικά (εννοείται τα άλλα τζιπ) και όχι οι δυνατότητές τους.

Και τώρα το πρόβλημα που αντιμετωπίζω.

Όταν χειρίζομαι απότομα το γκάζι, ή το πατάω ή το αφήνω, ακούγεται ένας χτύπος. Μου φαίνεται πως το κεντρικό διαφορικό εχει μπόσικα στις συνδέσεις του και όταν αφήνω απότομα το γκαζι πέφτει προς τα κάτω και όταν το πατάω σηκώνεται. Το αυτοκίνητο είναι μοντέλο του 2001 και το πήρα μεταχειρισμένο το 2008. ευχαριστώ για τη φιλοξενία

ευφραιμίδης

Αριθμός μηνυμάτων : 10
Ημερομηνία εγγραφής : 11/01/2012

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απ: ένα γκαπ που ακούγεται

Δημοσίευση  dimitris_tl Την / Το Παρ Ιαν 13, 2012 5:59 pm

Τσεκάρισε το παρατίμονο,
κατα πάσα πιθανότητα από εκεί είναι ο θόρυβος, κούνα με το χέρι τα ακρόμπαρα που συνδέονται σε αυτό και άμα έχουν τζόγο πας για καινούργιο παρατίμονο, επίσης δες μην τυχών έχουν λασκάρει οι βίδες που στηρίζεται πάνω στο σασί!!!
Αν δεν βρεις τίποτα εκεί μια που είπες για κεντρικό διαφορικό
δες τα κουζινέτα που το στηρίζουν, και δες και τις μπάρες που στηρίζουν τον πίσω άξονα μην έχουν φαγωθεί τα συνεμπλοκ...
dimitris_tl

Αριθμός μηνυμάτων : 137
Ημερομηνία εγγραφής : 13/07/2011

Δημοσίευση  dimitris_patra Την / Το Παρ Ιαν 13, 2012 7:13 pm

Εγώ νομίζω ότι ο θόρυβος αυτός είναι από την μετάδοση. Συνήθως από μπόσικα στο μπροστινό διαφορικό.
dimitris_patra

Αριθμός μηνυμάτων : 130
Ημερομηνία εγγραφής : 11/01/2012
Τόπος : Πάτρα

Δημοσίευση  dimitris_tl Την / Το Παρ Ιαν 13, 2012 10:33 pm

Αμα έχει μπόσικα το μπροστινό διαφορικό....
Μα καλά πόσα χιλμ έχει το αυτοκίνητο? Εγώ έχω 160.000 χιλμ και δεν έχουν τον παραμικρό μπόσικο τα διαφορικά,
αλλά βάζω βαλβολίνες από τις καλές ...
dimitris_tl

Αριθμός μηνυμάτων : 137
Ημερομηνία εγγραφής : 13/07/2011

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης