καλοριφερ δεν ζεστενει

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω

καλοριφερ δεν ζεστενει

Δημοσίευση  16niva Την / Το Τρι Μαρ 08, 2011 5:28 pm

εχω προβλημα το καλοριφερ μου ζεσταινει μια ωρα μετα που ζεστενεται και ο κινητηρας.εχω μοντελο 92 /1600

16niva

Αριθμός μηνυμάτων : 29
Ημερομηνία εγγραφής : 18/01/2011

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

καλοριφερ δεν ζεστενει

Δημοσίευση  leonivas Την / Το Τετ Μαρ 09, 2011 11:58 pm

Ειμαι της γνωμης (δεν ειμαι ειδικος ) πως μαλλον ειναι το ψυγειο του καλοριφερ βουλωμενο
και δεν μπορει να γυριζουν τα νερα μεσα σε αυτο.
Βγαλε τα δυο μικρα κολλαρα του καλοριφερ και στη μια εισοδο βαλε την πιεση με το λαστηχο
ποτισματος στο τερμα και κοιταξε εαν βγαζει σαβουρα (μαλουπα).
Εαν ναι τοτε θα εχεις καλο καλοριφερ. Wink Wink Wink
leonivas

Αριθμός μηνυμάτων : 64
Ημερομηνία εγγραφής : 16/12/2010
Τόπος : Βολος

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών

Απ: καλοριφερ δεν ζεστενει

Δημοσίευση  Admin Την / Το Πεμ Μαρ 10, 2011 5:19 pm

16niva έγραψε:εχω προβλημα το καλοριφερ μου ζεσταινει μια ωρα μετα που ζεστενεται και ο κινητηρας.εχω μοντελο 92 /1600

Παρόμοιο σύμπτωμα έχουμε και όταν έχει κολλήσει ανοιχτός ο θερμοστάτης. Το έχεις τσεκάρει?? Με το που βάλεις μπροστά το αυτοκίνητο το κάτω κολλάρο από το ψυγείο προς το θερμοστάτη πρέπει να είναι κρύο μέχρι να ανοίξει ο θερμοστάτης στους 85C περίπου ενώ τα άλλα κολλάρα πρέπει να είναι ήδη πολύ ζεστά. Εκτός του καλοριφέρ θα πρέπει και η μηχανή να αργεί να ζεσταθεί ειδικά στα κρύα όταν ό θερμοστάτης είναι μονίμως ανοιχτός.
Μπορεί επίσης να είναι και η βαλβίδα του καλοριφέρ η οποία να μην ανοίγει καλά και να μην αφήνει το ζεστό νερό να κυκλοφορήσει.
Το ψυγειάκι του καλοριφέρ θα ήταν το τελευταίο που θα κοίταγα. Κοίτα πρώτα αυτά τα 2.
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 158
Ημερομηνία εγγραφής : 08/05/2009

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών http://nivagr.forumaction.net

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης